Relikvie, kříže i záhada všech záhad

mha-8178.jpg Výstavu kopie Turínského plátna, kterou můžete ve výstavních prostorách zámku Fryštát navštívit až do 16.dubna, si v prvním měsíci od započetí výstavy nenechalo ujít 831 návštěvníků. "Jezdí k nám i ze vzdálenějších měst a je vidět, že je téma opravdu zajímá a v knize návštěv nám nechávají velmi kladné vzkazy. S příjemnějším počasím navíc počet návštěvníků ještě vzrůstá," okomentovala vedoucí oddělení marketingu Ingrid Szczypková. 


MHA_8183.JPG

Plátno je považováno za pohřební rubáš Ježíše Krista. Na lněné látce je otisk muže pouhým okem rozeznatelný při pohledu z větší vzdálenosti. „Plátno bylo nalezeno v Broumovském klášteře v roce 1999, bylo v dřevěné schránce s nápisem sancta sindon, což v latině znamená svatý rubáš. Jedná se o unikátní kopii z roku 1651, u které byla přiložena i průvodní listina, takzvaná autentika, podle které plátno daroval turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten ji za svého života daroval broumovskému klášteru. V dokumentu je uvedeno, že kopie byla při slavnostním obřadu dotýkána s originálem a vyjmenovává slavné účastníky ceremonie,“ vysvětlil správce kláštera Přemysl Sochor, který byl instalaci výstavy přítomen.

Na světě se nachází kolem čtyřiceti podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp) a rovněž patří k nejzdařilejším. Výstava na Zámku Fryštát obsadí tři přízemní místnosti hlavní budovy a přiblíží i širší souvislosti. Kromě Turínského plátna budou ke shlédnutí také zajímavé kříže a relikvie světců.

Výstava odstartovala 17. ledna, a to přednáškou záhadologa Arnošta Vašíčka s názvem S puncem zázraku. Na výstavě pak je možné shlédnout dva dokumenty: jeden přímo o Broumově pod názvem Posvátné plátno z Broumova z pořadu Záhady Toma Wizarda a Turínské plátno z pořadu Cesty víry  - film je zaměřen spíše na tvorbu novodobé kopie vystavované v Kroměříži, ale pojednává i o historické podstatě plátna a jeho objevu.

pdf.pngpozvánka na výstavu Turínské plátno – Největší záhada stále trvá - zámek Fryštát_17.1.–16.4.2017.pdf, soubor typu pdf, (1,48 MB)