17.07.2019 – Lokalitě mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou chce Moravskoslezský kraj dát nový ráz. S navrženou vizí a zpracovanou koncepcí souhlasí téměř čtyřicítka signatářů dnes podepsaného memoranda o spolupráci na obnově a rozvoji tohoto těžbou postiženého území. Mezi nimi nechyběli zástupci dotčených měst a obcí, vlastníci pozemků a také ředitelé klíčových firem a podniků, kteří se sešli symbolicky na bývalém Dole Gabriela, který po ukončení těžby nezůstal ladem.
„Tady se těžilo uhlí přes 100 let a blíží se doba, kdy se s těžbou skončí a je třeba tuto oblast využít. Je to oblast zajímavá pro budoucí investory, malé i střední podniky, které tady mohou najít zajímavé prostory, ale i pro volnočasové využití,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO 2011). Primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD) k projektu řekl: „Je to ucelený koncept celé pohornické krajiny a jsem rád, že vznikl. Pracovala na něm spousta lidí a my jako Karviná to vítáme. Víceméně navazuje a je součástí našeho projektu Karviná všemi deseti, na kterém děláme. Důležité bude zamýšlené projekty dobře připravit a zajistit finanční prostředky na to, abychom je byli schopni zrealizovat, protože bez financí se toho moc udělat nedá.“
Finanční prostředky chce kraj investovat ze svého, ale také pomocí vládního programu Re:Start či z dotací Evropské unie, která je obnově těžbou zničených území nakloněna. Konceptu se od roku 2018 věnuje krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development, která řeší komplexně celé území o rozloze 60 kilometrů čtverečních. „Aktuálně jsme stanovili pět prioritních oblastí, které bychom chtěli řešit. První je propojení oblasti pomocí cyklostezek a stezek pro pěší, abychom krajinu opět otevřeli lidem,“ vysvětlil Tomáš Kolárik, ředitel společnosti Moravskoslezské Investice a Development. Počítá se s realizací inovativních projektů, nalezení nových uzlových bodů i s přeměnou důlních areálů. „Bez OKD by nebyl tento problém a nebyla by tato iniciativa, takže za OKD deklaruji, že jsme maximálně připraveni spolupracovat, odstraňovat překážky a přinášet odborný know-how. Veškeré pozemky, budovy a těžní věže budeme aktivně nabízet a spolupracovat s celou platformou,“ řekl výkonný ředitel OKD Michal Heřman. Až 65 procent pozemků patří společnosti Asental, i ta se s koncepcí kraje ztotožňuje. „Je to území, které rozhodně potřebuje urbanistickou koncepci. Za primární považujeme ekonomický rozvoj tohoto území,” dodala generální ředitelka Asental Land Radmila Kuzicová. Další informace týkající se projektu můžete najít na webových stránkách www.poho2030.cz.